Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
اخبار حقوقی: برنامه ها و اهداف استاد عبدالله سمامی (یکشنبه, 18 اسفند 1392 16:31)
اخبار حقوقی: اعسار چیست؟ (سه شنبه, 17 بهمن 1391 19:27)
اخبار حقوقی: طی حکمی از سوی مدیرعامل باشگاه استقلال؛ (شنبه, 14 بهمن 1391 21:44)
اخبار حقوقی: بزرگي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران عنوان كرد: (شنبه, 07 بهمن 1391 20:23)
گروه وکلای پارسیان را در گوگل محبوب کنید
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
  • اخبار عمومی

  • اخبار صنفی

آیا رابطه نامشروع سوءپیشینه محسوب می شود؟

چندی بود یک سوال از سوی بسیاری از کابران سایت مطرح می شد . تصمیم گرفتم پاسخ مفصلی به آن بدهم تا دیگران هم از آن استفاده کنند. این سوال در بخش مشاوره حقوقی مطرح شده است:

میثم: آیا رابطه نامشروع سوءپیشینه محسوب می شود؟

با سلام و احترام 6سال پیش به جرم رابطه نامشروع دستگیر و دردادگاه پس از 3روز زندانی با شلاق تعزیری تمام شد حالا میخواهم در اداره ای استخدام شوم و سوالاتی از محضر عالی دارم اینکه 1-من این سابقه را که جزو محکومیتهای موثر نیز نمی باشد از کجا و چگونه و به چه طریقی می توانم آن را پاک نمایم و هیچ سابقه ای از آن مورد نداشته باشم؟ 2- آیا خود ادارات نیز از تشخیص هویت استعلام میکنند یا نه؟ چون قبلا یک با ر گواهی عدم سوپیشینه را برای شرکت خصوصی گرفته ام و با ان که ان سابقه وجود داشت ولی گواهی را صادر کردند . با تشکر

 

پاسخ وکیل: سلام/سوال شما سوال بسیاری از مراجعین سایت است به همین خاطر یک بار برای همیشه بطور مبسوط به آن پاسخ می گویم و امیدوارم دیگران نیز از آن استفاده کنند. محکومیت به مجازات جرم رابطه نامشروع موضوع ماده 637 قانون مجازات اسلامی موجب محرومیت از حقوق اجتماعی منجمله استخدام در ادارات دولتی نیست. بر اساس ماده 22 آیین نامه سجل کیفری «چنانچه متقاضي صدور گواهي عدم سوءپيشينه، محكوميت مؤثر كيفري نداشته باشد گواهي عدم سوءپيشينه صادر مي‌شود. چنانچه مراجع ذكرشده در ماده 17 برگ شماره1 را درخواست نمايند در اينصورت تمامي محكوميت‌ها صرفنظر از نوع آنها اعلام خواهدشد.» در صورت اخیر ممکن است گزینش اداره مربوطه به علت سابقه ای که برابر ماده 62 مکرر قانون مجازات اسلامی شما  را از حقوق اجتماعی محروم نمی نماید، صلاحیت شما را بعلت «اشتهار به فساد اخلاقی» و یا «عدم التزام عملي به احكام اسلام» مردود اعلام نماید . ضوابط عمومی گزینش افراد برای ورود به خدمت دولت برابر ماده 2 قانون گزينش عبارت است از :

1-      اعتقاد به دين مبين اسلام و يا يكي از اديان رسمي مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

2-      التزام عملي به احكام اسلام

3-      اعتقاد و التزام به ولايت فقيه ، نظام جمهوري اسلامي و قانون اساسي

4-       عدم اشتهار به فساد اخلاقي و تجاهر به فسق

5-       عدم سابقه وابستگي تشكيلاتي ، هواداري از احزاب و سازمانها و گروههائي كه غير قانوني بودن آنها از طرف مقامات صالحه اعلام شده و يا مي شود مگر آنكه توبه ايشان احراز شود.

6-       عدم سابقه محكوميت كيفري مؤثر

7-       عدم اعتياد به مواد مخدر

ماده 3 آئین نامه اجرائی قانون گزینش کشور نیز در تبیین عبارت «التزام عملي به احكام اسلام» مقرر نموده است : «- ضوابط عمومي گزينش اعتقادي ، اخلاقي و سياسي كاركنان موضوع اين آيين نامه ضوابط مقرر در ماده (2) قانون گزينش است و التزام عملي به احكام اسلام مندرج در ماده مذكور عبارتست از: 1- عمل به واجبات از قبيل نماز ، روزه و... 2- اجتناب از محرمات ( عدم ارتكاب معاصي كبيره) »

البته چنانچه به علل مزبور توسط گزینش رد صلاحیت بشوید امکان اعتراض به دیوان عدالت اداری وجود دارد. ماده 14قانون گزينش معلمان و كاركنان آموزش و پرورش که بر اساس ماده واحده «قانون تسري قانون گزينش معلمان و كاركنان آموزش و پرورش به كاركنان ساير وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات و‌شركت‌هاي دولتي» قانون حاکم بر گزینش کشور می باشد مقرر نموده است: «افرادي كه در مراحل گزينش واجد شرايط عمومي يا انتخاب اصلح تشخيص داده نشوند در صورت اعتراض مي‌توانند تقاضاي كتبي خود‌را حداكثر تا دو ماه در هر مرحله پس از دريافت حكم به مرجع تجديد نظركننده (‌اول، دوم) تحويل دهند و در صورت عدم اعتراض در مهلت مقرر رأي‌صادره قطعي و لازم‌الاجراء است. دستورالعمل اين ماده توسط هيأت عالي گزينش تهيه و به تصويب مي‌رسد.

تبصره 1 ـ مرحله اول تجديد نظر توسط هسته گزينش (‌حداقل با دو نفر جديد) و مرحله دوم آن توسط هيأت مركزي صورت مي‌گيرد.

تبصره 2 ـ هيأت عالي گزينش نسبت به هر مورد از احكام صادره و هرگونه تخلف اعم از مسامحه‌كاري، تندروي، اعمال تبعيض و انجام امور‌خلاف شرع رسيدگي نموده و پس از اصلاح يا ابطال آراء، هيأت صادركننده رأي را ملزم به اجراي رأي جديد، برخورد با متخلف، ترميم و يا انحلال‌واحد گزينش و يا ارجاع به مراجع ذيربط نموده و در غير اين صورت رأساً اقدام مي‌نمايد.هيأت عالي گزينش دستورالعمل اين تبصره را تهيه و تصويب خواهد نمود.

تبصره 3 ـ معترضين به آراء هيأت مركزي و هسته‌ها حداكثر تا دو ماه پس از ابلاغ رأي مي‌توانند به ديوان عدالت اداري شكايت نمايند و ديوان‌نسبت به رسيدگي اقدام مي‌نمايد.»